Yağ Değişimi

Araç Yağ Değişimi

Motor yağı, motorun yaşam kaynağıdır. Motor yağı, kaputun içindeki motorun altında, yağ karterinde bulunuyor. Motor, hareket eden bir sürü parçaya sahip bu nedenle motor yağı ile kayganlaştırılmalıdır, aksi takdirde parçalar birbirine zarar verecektir. Filtre yağı tozlardan korur ve temiz kalmasını sağlar. Filtre düzenli olarak değişmezse yağ kirlenecek ve içinde tortularla kirlenecektir.

Motor yağı aracın motorunun aşınmadan çalışabilmesi için gerekli olan sıvıdır. Bu yağ olmadığında ya da özelliği kalmadığında motorda sorunlar meydana gelir. Yağ devir daim oldukça çeşitli yabancı maddelerle dolabilir. Bu maddeler toz olabilir. Bu toz ve diğer yabancı maddelerin bir şekilde tekrar kullanılması gerekir. Ancak bu tekrar kullanma yağın tamamen boşaltılıp tekrar doldurulması ile olmaz. Yağın otomatik olarak filtre edilmesi gerekir. Bunun için tüm motorlu araçlarda bir parça bulunur. Bu yağ filtresidir. Bu nedenle yağ filtresi nedir denildiğinde ilk akla gelen cevap yağı süzen parçadır. Yağ devir daim olduğunda bu filtreden geçer. Böylece yağ tekrar tekrar kullanılabilir hale gelir.

Yağ değişimi ve yağ filtresi değişimi nasıl yapılır?

Motor yağını boşaltın, yağ filtresini sökün ve yeni yağ ekleyip, yeni filtreyi takın
Bütün hidroliklerin durumunu kontrol edin
Temel güvenlik muayenelerini uygulayın

Yağ değişimi ve yağ filtresi değişiminde bizim tavsiyelerimiz:

En iyisi yetkili servisinizin belirlediği bakım zamanlarını uygulamanız
Biz, yağ değişimini ve yağ filtresi değişimini her 6.500km’de ya da dört ayda bir yapmanızı tavsiye ediyoruz.
İki yılda bir komple motor temizliği yaptırın.
Eğer araba kullanırken yolda yağ görürseniz, hemen aracınızı muayeneye götürün. Düşük seviyede yağ ile araba kullanmak, büyük kazalara yola açar.

Yağ değişimini ve yağ filtresi değişimini ne zaman yapmalısınız?

Bakım uyarı ışığı yanıyorsa
Her 10.000 kilometrede bir

Yağı Değiştirmezseniz Motor Arızalanır

Peki, yağ değişimi neden önemlidir?

Yağ tekrar tekrar kullanılması nedeni ile de belirli bir süre sonra özeliğini kaybeder. İlk günkü özelliğini kaybeder ve koyulaşır. Bu koyulaşma sonucunda da motor aksamlarında aşınmalar meydana gelebilir. Bu nedenle yağ değişimi önemlidir. Bu değişimler belirli periyotlar halinde yapılır. Yağın belli bir kullanım ömrü vardır. Bu da genelde kilometreye göre hesaplanır. Her 10 bin kilometrede bir yağ değişimi yapılmalıdır. Aracın sorunsuz çalışması için bu önemli bir ayrıntıdır. Bu değişim ihmal edilirse bir süre sonra motordan farklı sesler gelmeye başlar. Sonrasında da arızalar oluşur ve aracı kullanmak mümkün olmayabilir. Yağ değişimleri araç tamir ve bakım servislerinde yaptırılırsa olası arızalar da önceden tespit edilir ve büyük sorun yaşanmadan ortadan kaldırılır.

6 Adımda Motor Yağı Değişimi

Yağ Seçimi

Motor yağı seçimi kullanma klavuzunda belirtilir. Her araca uygun yağ çeşitleri vardır. Kullanıcı kılavuzu, normal sürüş koşullarında tercih etmeniz gereken yağ derecesini ve yağ değişimi yapmadan aracınızı kaç km kullanabileceğinizi de belirtir.

Aracın Hazırlanması

Aracınızı yükseltmek için asla kriko kullanmayın. Taşınabilir tekerlek rampaları bu iş için daha güvenli olacaktır. Tekerlek rampaları aracı altına girebileceğiniz şekilde kaldırır. Klavuzdaki güvenlik bölümünü de mutlaka okuyun.
Düz bir zeminde aracınızı ön tekerlekler yükselecek şekilde rampanın üzerine sürün. El frenini çekin ve her iki arka lastiği tahta parçalarıyla sabitleyin. Bu şekilde aracın kaymasını engellemiş olursunuz. Manual vitesli aracın birinci vitese, otomatik vitesli aracın ise “Park” durumuna getirilmesi gerekir.
Değişime başlamadan önce mutlaka yağın sıcaklığını arttırarak normal işlem sıcaklığına getirmek için, aracınızı sürün. Daha sonra motoru durdurun ve motor kapağını kaldırın. Bu işlem yağın alttan daha kolay boşalmasını sağlar.

Eski Yağdan Kurtulma

Aracın altındaki yağ boşaltım tıpasının altına hafifçe ve arkaya doğru boşaltım tepsisini yerleştirin. Anahtarı kullanarak, tıpayı saat yönünün tersine serbestçe dönmeye başlayana kadar çevirin ve tıpayı çıkarın. Bu esnada yağ aniden boşalabilir ve sıcak olduğu için kazalara sebebiyet verebilir.

Yağ Filtresini Çıkarma

Yağ filtresini filtre anahtarıyla saat yönünün tersine çevirerek gevşetin. Bu işlemi yaparken sıcak egzoza dokunmamaya özen gösterin.
Yağ filtresi yağla dolmuş olduğundan biraz ağır olabilir. Dikkatlice aşağı indirerek filtreyi motordan çıkararak içini boşaltım tepsisine boşaltın.

Yağ Filtresinin Değişimi

Herhangi bir bezle motorun üzerindeki filtrenin içini ve çevresini iyice silmeniz gerekir. Daha sonra yeni bir filtre alıp, parmağınızlafiltrenin yuvarlak kenarına ince bir tabaka halinde yeni bir yağ uygulayın. Yeni filtreyi dikkatlice ince yağ hattına oturtup saat yönünde çevirerek yerleştirin. Filtreyi sıkıştırın fakat aşırı sıkı olmamasına da dikkat edin. Yağ tıpasını ve bakır contayı temizledikten sonra hizalayarak yerine takın. Tıpayı elle çevirerek yerleştirin ve anahtarla sağlamlaştırın fakat fazla sıkı olmamasına dikkat edin.

Temiz Yağ Ekleme

Aracınızın el frenini dikkatlice açtıktan sonra aracınızın rampadan yavaşça kayarak yer hizasına gelmesini bekleyin. Bu esnada motorun çalışır durumda olmadığında emin olun. Motorun üzerindeki yağ dolum kapağını açın ve motoru, doğru seviyeye kadar doldurun. Dolumdan emin olmak için çubukla ölçebilirsiniz. Kapağı yerine taktıktan sonra kenarlara akmış yağ varsa, temizleyin.
Motoru birkaç dakika çalıştırıp kapattığınızda yağ seviyesinin doğru olduğundan emin olmak için çubukla bir kez daha ölçüm yapmanız gerekebilir ve biraz daha yağ eklemenizin gerekliliği olasıdır. En son aracın altında sızıntı olup olmadığını kontrol edin.