Oto Mekanik Bakımları

Aracın, güvenliğiniz açısından yaptırılması gereken belli başlı bakımları bulunmaktadır. Bu bakımlar trafik de güvenliğinizi artırmanın yanında aracınızın ömrünü uzatma gibi faydalar da sağlayacaktır. Aracınızın bakımlarını daha kaliteli bir sürüş keyfi için ihmal etmemeli ve belli aralıklarla bu bakımları yaptırmalısınız.

Araç günlük bakımları
Aracınızın yapılması gereken en önemli oto bakımlarından biri günlük bakımdır. Aracınızın kesinlikle günlük oto bakımını ihmal etmemelisiniz. Bu bakımı mutlaka her gün arabaya binmeden önce yapmalı-yaptırmalısınız. Trafiğe çıkmadan önce bu bakımı yaptırmak size daha güvenli bir sürüş sağlayacaktır. Ayrıca bu bakımın eksiksiz yapılması aracınızda daha büyük sorunların oluşmasını engelleyecektir. Aracınızın günlük yapılması gereken oto bakımları şöyledir:
1-Akaryakıt kontrolü
2-Motor yağı kontrolü
3-Soğutma suyu kontrolü
4-Lastik hava basınçları kontrolü
5-Fren donanımı kontrolü
6-Elektrik donanımı( sinyaller, stop lambaları, plaka lambası, farlar) kontrolü

Haftalık araç bakımı
Aracınızın yaptırmanız gereken bir diğer bakımı haftalık bakımdır. Haftalık bakımın oto bakımı kapsamında ve güvenliğiniz açısından ihmal etmemeniz gereken önemli bakımlardan biridir. Aracınızın haftalık oto bakımı için bunlar yapılmalıdır:
1. Akü elektrolit seviyesi
2. Vantilatör kayışı gerginlik ayarı
3. Diesel motorlarda yakıt filtresi su ayırıcısındaki suyun boşaltılması
4. Hava ile çalışan fren sistemindeki hava deposunun suyunun boşaltılması

Araç periyodik bakımı
Aracınızın bakımı kapsamında en kritik oto bakımlardan biri yıllık olarak yaptırmanız gereken oto bakımlardır. Çünkü aracınızdaki belli parçaların çalışma süresi vardır ve bunlar ( buji, platin, hava filtresi, yağ filtresi vb.) belirlenerek mutlaka değiştirilmelidir. Aracın yıllık bakımları genelde muayene kapsamında da yaptırılması gereken bakımları kapsar. Bu bakımı yaptırmadan trafiğe çıkmak tehlikeli ve yasaktır. Aracın bu bakımı yaptırılmadan trafiğe çıkılması durumunda araç sahibi cezalarla karşılaşabilir. Yıllık yapılması gereken diğer oto bakımlar ise şunlardır:
1. Vites kutusu ile diferansiyel yağı kontrol edilmeli
2. Motor test edilmeli
3. Subab ayarları kontrol edilmeli
4. Yakıt deposu temizlenmelidir.